Jak Żyd Wieczny Tułacz. Porady i rekomendacje.

Jeśli ktoś chciałby się mnie pozbyć, tak na zawsze, oto niezawodny sposób: należy mnie wywieźć do centrum handlowego (i tu pragnę podkreślić słowo “wywieźć”, jest to bowiem jedyny sposób na to, bym znalazła się w centrum handlowym. Jako, że nienawidzę zakupów, nie ma takiego butiku, ani takiej promocji, która sprawiłaby, że moja noga, z własnej, nieprzymuszonej woli postanie w miejscu, które ma więcej niż trzy lokale handlowe dostępne z jednego ciągu komunikacyjnego, ale do rzeczy). Także, należy mnie wywieźć do centrum handlowego, przebyć 1 poziom, tu bez znaczenia: w górę, czy w dół, pilnując abym nie uciekła póki jeszcze dociera do mnie naturalne światło sączące się przez oszklone wejście, przejść 50 kroków i tak zostawić.
Po sprawie.

Co prawda, ludzi można wywozić np. do lasu i tym samym skazywać ich na zagładę, ale w takim lesie, to ja bym dokonała żywota wcale szczęśliwa, a przynajmniej jakoś tak naturalnie, bardziej organicznie. I ktoś by jeszcze mógł odnaleźć ciało.
Za to porzucając mnie w centrum handlowym (ale szanujmy się, jakimś większym, jak Pasaż Grunwaldzki, czy Magnolia, albo, o! Złote Tarasy, bo taka np. Galeria Dominikańska nie zadziała – jako jedna z pierwszych galerii handlowych w Polsce, zbyt dobrze zaprojektowana pod względem orientacji, nie miała jeszcze jasno sprecyzowanego celu, jaki prześwieca dziś wszystkim tego typu przybytkom: nigdy nie doprowadzić klienta do sklepu, którego szuka w czasie krótszym niż 37 minut.), będę już do końca czasów błądzić i nigdy nie znajdę wyjścia. Ani toalety. Ani windy.
Będę, jak Żyd Wieczny Tułacz*, nieprzerwanie i bez końca wędrować z tym, że nie przez przemijające stulecia, a przez poziomy i ruchome schody.

* Żyd Wieczny Tułacz pojawia się w jednej z najlepszych książek, jakie w życiu przeczytałam, i którą niniejszym gorąco polecam: “Rękopis Znaleziony w Saragossie” hr. Jana Potockiego.
Polecam także film z 1964 roku na podstawie powieści, z niezastąpionym Zbigniewem Cybulskim w roli głównej i fenomenalnym Franciszkiem Pieczką w roli opętanego Paszeka.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s