W sprawie Irlandii, referendum i wolności, rozumianej jako… wolność.

Tak w sprawie Irlandii i małżeństw jednopłciowych mi się zebrało na wynurzenia. Było referendum, ponad 60% na tak, normalnie szał pał. Bardzo się cieszę i w jakimś sensie jestem też dumna z ludzi, jako ludzi oraz ludzi, jako państwa.
Czytam teraz te internety i opinie zebrane po głosowaniu i widzę, że niektóre z wypowiedzi są po prostu podszyte strachem lub oparte na “małżeństwo to kobieta i mężczyzna, zawsze tak było, więc dlaczego chcieć to zmieniać” (czyt. po co używać koła, kto to w ogóle wymyślił). Rozumiem, że argumentów jest wiele, na wielu płaszczyznach od religijnej po społeczną, ale mnie głęboko zastanawiają te wynikające właśnie ze strachu przed… no właśnie przed czym? Czytam, że legalizacja małżeństw homoseksualnych jest zagrożeniem dla małżeństw “normalnych”. Takie głosy słyszę często “od” kościoła (który, jak wiedzą Ci, co mnie znają, kocham bardzo, choć często jest mi za niego bardzo wstyd) i nie rozumiem. Chciałam podać błyskotliwy przykład, że ja lubię ser, a ty mięso, i nie widzę powodu żeby legalizacja Twojego jedzenia mięsa wpłynęła niekorzystnie na moje jedzenie sera. Ale! Tu od razu zaczęły by się krzyki, że te krowy to są dojone na mleko albo zabijane na mięso, że co z tym honorowym ubojem wtedy, że podatek od wymion by trzeba było wprowadzić itd. A wszystko i tak jest GMO i w ogóle dlaczego piorun nie walnął w gabinet Bedronia, gdy ten zdjął portret Jana Pawła II ze ściany?
Także ten argument odpada, wiec może: ty biegasz, ja jeżdżę na rowerze. Jak legalizacja bądź nie-legalizacja mojego roweru wpłynie na to, czy wstaniesz w mroźny poranek, by przebiec swój trening?
Albo po prostu: jak to czy Kasia z Anią wezmą ślub w Lublinie, wpłynie na to, czy Jacek i Agatka zdecydują się na wzięcie lub nie ślubu (i dzieci) w Szczecinie?

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s